Eshte Mire Te jesh i pari
 
ForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 UNIX & Linux

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 15
Join date : 28/11/2010
Age : 24
Location : Prishtina

MesazhTitulli: UNIX & Linux   Sun Nov 28, 2010 9:05 pm

LINUX

Linux (edhe GNU/Linux) është një sistem operativ i lirë për përdorim për kompjuter, i cili është shumë i ngjashëm me UNIX. Për herë të parë u vu në përdorim në vitin 1991, kur autori i Linux-Kernel Linus Torvalds e publikoi versionin e parë.

Ky sistem është i përbërën nga pjesë të ndryshme, të cilat sot zhvillohen nga programues të ndryshëm në mbarë botën.

UNIX

Unix ( i regjistruar si UNIX®, disa here i shkruar si Unix ose Unix® ) eshte nje sistem operativ per kompjutera fillimisht i ndertuar ne vitin 1969 nga nje grup punetoresh te AT&T ne Bell Labs, qe perfshinte Ken Thompson, Dennis Ritchie and Douglas McIlroy. Sot sistemet Unix jane te ndare ne dege te ndryshme, gjate viteve AT&T si dhe kompani te tjera fitim prurese ose jo kane kontribuar ne ndertimin e metejshem.

Ne vitin 2007, zoteruesit e markes se regjistruar UNIX® eshte The Open Group, nje korporate standartesh per industrine. Vetem sistemet qe jane plotesisht te pajisur me certifikate Single UNIX Specification kualifikohen si "UNIX®" (te tjeret quhen "Unix system-like" ose "Unix-like").

Gjate fundit te viteve 1970 dhe fillimit te viteve 1980, influenca e Unix ne qarkun akademik beri qe Unix te perdorej ne shkalle te gjere (sidomos varianti BSD, i cili e ka origjinen nga University of California, Berkeley) ndersa ne fushen tregtare, me i njohuri eshte is Sun Microsystems. Sot, perkrah sistemeve Unix te certifikuara, sistemet operative Unix-like si Linux dhe BSD jane shume te perhapure. Shpesh, "Unix tradicional" mund te perdoret per te pershkruar nje sistem Unix qe ka karakteristikat e Version 7 Unix ose UNIX System V.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosovaonline.forumsr.com
 
UNIX & Linux
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
KosovaOnline :: Diskutime rreth Sistemeve Operative :: Unix/Linux-
Kërce tek: