Eshte Mire Te jesh i pari
 
ForumPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Microsoft Windows

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 15
Join date : 28/11/2010
Age : 24
Location : Prishtina

MesazhTitulli: Microsoft Windows   Sun Nov 28, 2010 9:03 pm

Microsoft Windows është emri e disa familjeve të softwareve të patentuar (ang. proprietary software) të sistemeve operativë nga Microsoft. Microsoft i pari prezantoi një ambient operimi të quajtur Windows në Nëntor 1985 si një shtesë (add-on) për MS-DOS si përgjigje për rritjen e interesit në pamjen grafike e përdoruesit (ang. GUI). Microsoft Windows e zuri vonë mbizotërimin në tregun e kompjuterëve personal (personal computer, ose PC), duke kaluar OS/2 dhe Mac OS që u paraqitën më mbrapa. Në konferencën e vitit 2004 të IDC-a (shq. Korporata Internacionale e të Dhënave), zv. presidenti i IDC, Avneesh Saxena, tha që Windows ka afërsisht 90% të klientëve të sistemeve operativ.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosovaonline.forumsr.com
 
Microsoft Windows
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
KosovaOnline :: Diskutime rreth Sistemeve Operative :: Microsoft Windows-
Kërce tek: